jUŚt transition

Projekt pt. „jUŚt transition - Potencjał Uniwersytetu Śląskiego
podstawą Sprawiedliwej Transformacji regionu”


Uniwersytet Śląski w Katowicach realizuje projekt „jUŚt transition – Potencjał Uniwersytetu Śląskiego podstawą Sprawiedliwej Transformacji regionu” w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji)

Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji), Priorytet X Fundusze Europejskie na transformację. Działanie 10.25 Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki.

Numer i nazwa osi priorytetowej: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację

Numer i nazwa działania: FESL.10.25-Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki

Numer wniosku: FESL.10.25-IZ.01-0369/23-002

Tytuł projektu: jUŚt transition – Potencjał Uniwersytetu Śląskiego podstawą Sprawiedliwej Transformacji regionu

Okres realizacji projektu: 01.01.2024 – 30.06.2026

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na rzecz efektywnego wsparcia sprawiedliwej transformacji oraz przyszłych kadr regionu, co zostanie osiągnięte dzięki wdrożeniu działań wpływających na rozwój instytucjonalny uczelni oraz poprzez udzielenie wsparcia indywidualnego osobom stanowiącym społeczność akademicką. Rozwój instytucjonalny obejmuje wzmocnienie potencjału kadrowego oraz infrastrukturalnego Biura Karier, Szkół Doktorskich oraz Wydziałów UŚ powiązanych z procesem zmian – z kierunkami zielonej i cyfrowej gospodarki. Wsparcie indywidualne udzielane jest studentom/-tkom, nauczycielom/-lkom akademickim, doktorantom/-tkom oraz przedstawicielom/-lkom otoczenia społeczno-gospodarczego. Dzięki projektowi uczelnia będzie miała możliwość kreowania i rozwoju nowych kierunków przemysłu jak np. sztuczna inteligencja, VR, cyberbezpieczeństwo, zielona chemia i energetyka, biotechnologia i ochrona środowiska.

Projekt realizowany jest na obszarze min. jednego z podregionów woj. śląskiego: katowicki, sosnowiecki, tyski, bytomski, gliwicki, rybnicki, bielski. Projekt obejmuje:

  • wsparcie Biura Karier, działania na rzecz rozwoju kadr naukowych z uwzględnieniem doktoratów (w tym wdrożeniowych) i szkół doktorskich,
  • wsparcie współpracy między jednostkami naukowymi a przedsiębiorcami w zakresie innowacji i transferu technologii, promocję idei przedsiębiorczości,
  • podniesienie atrakcyjności UŚ poprzez doposażenie pracowni naukowych i laboratoriów,
  • wsparcie kadry UŚ dot. m.in. wykorzystania nowoczesnych metod dydaktycznych, kształtowania kompetencji miękkich, cyfrowych, umiejętności na rzecz transformacji poprzez udział w kursach, szkoleniach, warsztatach, wizytach studyjnych, 
  • organizację staży i praktyk studenckich na kierunkach zw. z zieloną i cyfrową gospodarką, które są odpowiedzią na zdiagnozowane problemy grupy docelowej.

W ramach projektu realizowane są następujące zadania skierowane do studentów/tek:

Zadanie 1: Wzmocnienie potencjału Biura Karier UŚ – Uniwersytet Śląski w Katowicach

Zadanie zakłada zatrudnienie koordynatora działań projektowych w kampusie cieszyńskim UŚ, który będzie odpowiedzialny za realizację zadań projektu na terenie kampusu cieszyńskiego oraz nawiązanie współpracy z potencjalnymi firmami i instytucjami działającymi w tym regionie.

W ramach zadania zostanie rozbudowana Baza Dobrych Praktykodawców, jako źródło wiedzy o firmach z różnych branż, działających głównie na terenie województwa śląskiego.

Zadanie 2: Program mentoringowy – Uniwersytet Śląski w Katowicach

Planuje się organizację 10 spotkań mentoringowych. Łącznie 50 studentów. Realizacja programu mentoringowego przyczyni się do podniesienia świadomości studentów nt. możliwości poznania potencjalnych ścieżek kariery po ukończeniu studiów, jak i komercyjnych możliwości wykorzystania zdobywanej wiedzy, a tym samym przyczyni się do osiągnięcia celu projektu, tj. wzmocnienie potencjału UŚ na rzecz przyszłych kadr regionu. Spotkania mentoringowe to spotkania typu Role Model, czyli spotkania z osobami, które wybory dotyczące ścieżki kariery mają już za sobą, w tym z kobietami zajmującymi stanowiska wpływające na ich rozwój zawodowy.

Zadanie 3: Speed stażing – Uniwersytet Śląski w Katowicach

Zadanie skierowane jest do wszystkich studentów Uniwersytetu Śląskiego, niezależnie od kierunku studiów.

Realizacja targów pracy – samodzielna autoprezentacja i zdobycie pierwszego realnego doświadczenia zawodowego w kontaktach biznesowych.

Zadanie 8: Start ups Mill – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

Zadanie 9: SPIN Business Accelerator – Uniwersytet Śląski w Katowicach,

Zadanie 13: Rozwój współpracy z biznesem, praktyki, staże w celu uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej – Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://just.fesl.us.edu.pl/o-projekcie/

Twoja ocena: Nic Średnia: 5 (3 votes)
Projekt finansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego