Gabriela Bazan „Absolwentką z Pasją Marca 2016 roku”

W ramach czwartej edycji plebiscytu "Absolwent z Pasją" wybrano Absolwentkę Marca 2016 roku, którą została Gabriela Bazan, absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym.

Największymi pasjami Gabrieli Bazan są fotografia i film. Z tego powodu zdecydowała się na studia licencjackie i magisterskie na kierunku kulturoznawstwo o specjalności filmoznawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Tytuł magistra uzyskała za pracę magisterską pt. "Fotografia jako przestrzeń kulturowa. Historia medium w polu zwrotów technologicznych". Ukończyła również policealną szkołę fotograficzną "Fotoedukacja". Dyplom „Kino, moje piękne zmartwienie", w którym oddała hołd twórczości francuskiego reżysera Jean-Luca Godarda, przygotowała pod opieką Mateusza Orszulskiego i obroniła na ocenę celującą. W styczniu 2015 roku zdała egzamin nadający jej tytuł fotografa, a w czerwcu 2015 roku uzyskała tytuł fototechnika.

Fotografie Gabrieli Bazan były pokazywane na wystawach, takich jak:

• "Nostalgia" - zbiorowa wystawa Fotograficznego Koła Naukowego Uniwersytetu Śląskiego w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (luty 2016r.)
  • "Fotofonia" - wystawa zbiorowa w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej (październik 2015 r.)
  • "Wystawa dyplomy 2015" w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich (czerwiec 2015r.)
  • "What's up" - wystawa zbiorowa fotografii mody w ramach Cracow Fashion Week (marzec 2015r.)
  • "Wystawa Grupy Natechwile" w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rybniku (marzec 2015r.)
  • "Wiele twarzy, jedna pasja" - wystawa zbiorowa Fotograficznego Koła Naukowego Uniwersytetu Śląskiego (luty 2015r.)

Jej prace zostały opublikowane na okładkach i w artykule na łamach śląskiego magazynu „Style”(luty i październik 2012 r.), a także na stronie włoskiego magazynu "Vogue", w dziale dla młodych artystów "Photo Vogue".

Uczestniczy w konkurach fotograficznych. W 2010 roku zajęła 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie "Poland Photo Fashion", organizowanym przez magazyn "K MAG" i portal sophisti.pl w ramach Warsaw Fashion Street . W 2011 roku zajęła 2. miejsce w konkursie fotograficznym „Magiczne zakątki Polski". W 2013 roku była finalistką konkursu na ambasadora nowego aparatu marki Fujifilm.

W latach 2010–2015 jako studentka kulturoznawstwa kilkukrotnie odbywała praktyki w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, pomagając m.in. przy organizacji kursu przygotowawczego dla studentów z programu Erasmus oraz Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Cieszynie. Wraz ze Szkołą i kolegami z roku przez trzy lata akademickie organizowała dla obcojęzycznych studentów Uniwersytetu festiwal filmowy „Made in Poland”, w ramach którego pokazywana była polska kinematografia (w późniejszych latach także kazachska i brazylijska). W 2014 roku brała udział w projekcie Szkoły pt. „Stereotypy – ależ nie!", podczas którego badała stereotypy funkcjonujące w społeczeństwach w Niemczech, Polsce i Kazachstanie. Ponadto w ramach projektu była współorganizatorką kazachskiego święta Nauryz, które odbyło się na Wydziale Filologicznym. Zwieńczeniem projektu było seminarium odbywające się na Uniwersytecie Abylaj Chana w Ałmatach w Kazachstanie. W 2015 roku pomagała Szkole w organizacji kolejnego projektu, związanego z Brazylią i poetą Paulo Leminskim.

Oprócz aktywności związanej ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego była aktywną członkinią koła filmoznawczego „Kinotok” oraz Fotograficznego Koła Naukowego UŚ. Jest autorką artykułów dotyczących filmu i fotografii w ogólnopolskim magazynie kulturalnym „Reflektor – rozświetlamy kulturę”. Wygłasza prelekcje w Kinie Kosmos w ramach Klubu dyskusyjnego „Ambasada”, spotkań Fotograficznego Koła Naukowego czy też festiwalu filmowego „Made in Poland”.

Prace Gabrieli Bazan można zobaczyć na stronie.