Konkurs na stypendium naukowe

Studiujesz ochronę środowiska? Chciałbyś otrzymać stypendium naukowe? Weź udział w konkursie w ramach projektu badawczego OPUS 18 finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

CO? - Konkurs na stypendium naukowe
APLIKACJA DO: 14 września 2020 r.

O INICJATYWIE
Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego ogłasza konkurs w ramach projektu „Relacje między właściwościami biogeochemicznymi podłoża a spontaniczną sukcesją na obszarach pogórniczych: nowe ekosystemy w krajobrazie przekształconym przez człowieka” (OPUS 18, UMO-2019/35/B/ST10/04141) pod kierunkiem dr hab. Gabrieli Woźniak, prof. UŚ.

W projekcie przewidziano roczne stypendium (z możliwością przedłużenia do 3 lat) dla dwóch studentów, którzy będą odpowiedzialni za pomoc w prowadzeniu badań naukowych przewidzianych do realizacji we wniosku projektowym.

Głównym celem projektu jest ustalenie w jakim stopniu spontanicznie wykształcone ekosystemy obszarów pogórniczych przypominają w funkcjonowaniu ekosystemy naturalne, w jakim czasie funkcjonowanie nowo powstałego ekosystemu osiągnie poziom funkcjonowania ekosystemu naturalnego pod względem różnorodności biologicznej i cykli biogeochemicznych oraz w jaki sposób są one zależne i jak wpływają na krajobraz otaczający dany obszar pokopalniany.

Czas trwania stypendium: 12 miesięcy (z możliwością przedłużenia do 3 lat)

Wysokość stypendium: 2291,67 zł brutto

Rolą stypendysty będzie:

• Pomoc w prowadzeniu prac terenowych związanych z wyznaczaniem powierzchni badawczych, poborem materiału roślinnego i gleby do analiz laboratoryjnych.
  • Pomoc w prowadzeniu dokumentacji kartograficznej w programie QGIS
  • Wykonywanie prac laboratoryjnych związanych z analizą aktywności enzymatycznej gleby, badaniami różnorodności funkcjonalnej zespołów mikroorganizmów glebowych i struktury tych zespołów.

Wymagania stawiane kandydatom:

• Posiadanie statusu studenta co najmniej drugiego roku studiów licencjackich na kierunku Ochrona Środowiska;
  • Umiejętność pracy w zespole, samodzielność́, motywacja, dyspozycyjność, determinacja w rozwiązywaniu problemów;
  • Umiejętność obsługi urządzeń GPS, pobierania z niego informacji i zapisu w postaci pozwalającej na ich późniejszą edycje w programie QGIS;
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie pozwalającym na czytanie publikacji naukowych, wygłaszanie prezentacji i komunikację w grupie międzynarodowej;
  • Mile widziana znajomość języka niemieckiego lub hiszpańskiego na poziomie pozwalającym na komunikacje w grupie międzynarodowej;
  • Doświadczenie w pracy terenowej i laboratoryjnej;
  • Pozytywna opinia opiekuna naukowego (promotora) o predyspozycjach kandydata do pracy naukowej;
  • Doświadczenie w prowadzeniu prac w międzynarodowym zespole badawczym potwierdzoną zaświadczeniem;
  • Tworzenie map i ich edycja w programie QGIS;
  • Posiadanie ważnego prawa jazdy kategorii B.

Wymagane dokumenty:

• CV i List motywacyjny zawierający odniesienie się do zadań przedstawionych w ogłoszeniu.
  • Opinia opiekuna naukowego.
  • Oświadczenie RODO o treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).”

Dokumenty należy złożyć do 14.09.2021 na adres e-mail: gabriela.wozniak@us.edu.pl.

W razie pytań, przed formalnym złożeniem wniosku, proszę się kontaktować z kierownikiem projektu na powyższy adres e-mail.

Dokumentacja złożona przez kandydatów zostanie oceniona przez komisję, której przewodniczył będzie kierownik projektu dr hab. Gabriela Woźniak, prof. UŚ. Rekrutacja zostanie przeprowadzona zgodnie z odpowiednim regulaminem NCN. Rekrutacja może odbyć się w języku polskim, angielskim lub dodatkowym zgłoszonym przez kandydata. Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 15.09.2021 on-line. Decyzja komisji będzie przedstawiona kandydatom za pomocą poczty elektronicznej. Ogłoszenie wyników rekrutacji zostanie przesłane 17.09.2021.