Marcin Staszewski Absolwentem Czerwca 2015!

W ramach trzeciej edycji plebiscytu "Absolwent z Pasją" wybrano Absolwenta Czerwca 2015, którym został Marcin Staszewski, absolwent Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego. W 2013 roku ukończył studia, broniąc pracy nt. "Wykorzystania efektów specjalnych w kinematografii".

Osiągnięcia naukowe:

• Ukończone studia magisterskie na Wydziale Radia i Telewizji UŚ oraz studia inżynierskie w Wyższej Szkole Mechatroniki (Inżynieria obrazu i dźwięku w informatyce).

Osiągnięcia artystyczne:

• Grand Prix IV Festiwalu Filmów Niepoważnych Nakręceni 2010 (za efekty specjalne); II. miejsce w konkursie filmowym „Mania całowania”; II. miejsce w konkursie filmowym „Z pilotem w dłoni”; Wyróżnienie w konkursie filmowym „Krótki film o oszczędzaniu”
  • Wyróżnienie w konkursie filmowym „Reklama MillionYou”.

Działalność społeczna:

Krótki opis kariery zawodowej:

Od zawsze interesował się robieniem filmów. Zwłaszcza możliwościami, jakie dają efekty specjalne. Po kilku sukcesach na konkursach filmowych podjął pracę jako montażysta w otwieranej wówczas Telewizji Silesia. Po dwóch latach przeniósł się do Tychów, gdzie oprócz montażu zajmował się oprawą graficzną dla lokalnej telewizji. W międzyczasie montował teledyski i tworzył do nich efekty specjalne. Przez pewien czas współpracował również z telewizją TVR; był współautorem programów „Mała Czarna w podróży” i „Cudze chwalicie...”. Kilka lat temu rozpoczął pracę w charakterze montażysty w telewizji TVN, gdzie pracuje do dziś. Od 2014 realizuje na zamówienie filmy z powietrza przy użyciu dronów i samolotów.

Pasja:

Filmy z lotu ptaka. Zajmuje się tym profesjonalnie, posiada licencję i wszelkie pozwolenia: www.vimeo.com/limitlessfilm Efekty specjalne i wizualne. Tworzy je zarówno na zlecenie agencji reklamowych/domów produkcyjnych/telewizji (ostatnio TVP) jak i dla studentów WRiTV. Pomagał reżyserom takich etiud jak Zasady Gry, Jedyne Wyjście, Sweet Sixty, Dupek, Droga i Karol. Czołówka i tyłówka Karola, których jest autorem, spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem widowni na kilku festiwalach: http://on.be.net/T1iCAA

Dlaczego zasługujesz na tytuł Absolwenta z Pasją?:

Wydaje mi się, że niewielu osobom udaje się przekształcić pasję w sposób na życie. Albo jeśli im się udaje, to czy jest to ta sama pasja co 10, 20 lat temu? Jeśli tak, to czy jest to coś nietypowego? Absolutnie nie ujmując Reżyserom, Operatorom obrazu, Montażystom (sam też w ten sposób dorabiam) – co roku garść studentów kończy szkoły filmowe w całej Polsce wychodząc z nich z takimi tytułami. Z tej garści tylko kilka osób faktycznie kontynuuje pracę w zawodzie. To ludzie, którzy prawdopodobnie marzyli o tym od wielu lat i dopięli swego w tej czy innej szkole filmowej. A ile szkół w Polsce lub innych możliwości nauczenia się zawodu miał do wyboru ktoś taki jak ja, pasjonujący się efektami specjalnymi? Bardzo niewiele. Mimo wszystko realizuję swoją pasję niezmiennie od 15 lat i im dalej brnę, tym jest mi łatwiej, bo jak napisał Jake Hamilton w swojej książce Efekty specjalne w filmie – Minęły już czasy, gdy kamera po prostu nagrywała to, co znajdowało się przed nią”.