Raport: Losy zawodowe absolwentów UŚ po 3 latach na rynku pracy

Pokaż w kalendarzu: 
0

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym raportem poświęconym losom zawodowym absolwentów UŚ. Raport przedstawia sytuację zawodową absolwentów roku akademickiego 2007/2008 po trzech latach od momentu ukończenia studiów.

Na uwagę zasługuje fakt wzrostu zatrudnienia wśród uczestników badania. Po trzech latach od ukończenia studiów w organizacjach pracowało 86,1% badanych – odsetek ten wzrósł o 10,4%. Grupa respondentów poszukujących pracy zmalała do 7,5%, spadek w tym obszarze wyniósł 4,4%. Nieznacznie wzrósł odsetek osób prowadzących własną działalność gospodarczą z 3,1% do 3,5%. Zdecydowanie zmniejszył się natomiast odsetek niepracujących i nieposzukujących pracy (z 9,4% do 2,8%) – w 1. pomiarze w największej mierze za wielkość tej grupy odpowiadał fakt kontynuowania nauki.

W przypadku większości badanych (66,5%) ich praca była zgodna z ukończonym kierunkiem studiów – 37,4% określiło ją jako całkowitą, a 29,1% jako częściową. Co trzeci badany nie wykonywał pracy zgodnej ze swoim wykształceniem – patrz wykres 12. Respondentami, którzy najczęściej deklarowali, że ich praca jest całkowicie zgodna z ukończonym kierunkiem studiów, byli absolwenci: administracji, informacji naukowej i bibliotekoznawstwa, informatyki, pedagogiki, psychologii i prawa (wymieniono tylko te kierunki, które były reprezentowane przez więcej niż 5 badanych). Brak zgodności najczęściej deklarowali absolwenci socjologii, politologii i geografii.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do raportu.

Nie oddano jeszcze żadnego głosu
Projekt finansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego