Tomasz Bolik "Absolwentem z Pasją Kwietnia 2015 roku"

W ramach trzeciej edycji plebiscytu "Absolwent z Pasją" wybrano Absolwenta Kwietnia 2015 r., którym został Tomasz Bolik, absolwent grafiki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Osiągnięcia naukowe:

• Stypendium naukowe. Wyjazd w ramach programu Erasmus do Hiszpanii.

Osiągnięcia artystyczne:

• I nagroda w konkursie „Zwierzę Fantastyczne”, organizator: Wydział Artystyczny; wyróżnienie honorowe w ogólnopolskim konkursie na ex libris Czesława Miłosza; nagroda za najlepszy ex libris kolejowy PSMK.

Działalność społeczna:

• Współpraca z fundacją „Piękne Anioły”; współpraca z wychowankiem z domu dziecka.

Krótki opis kariery zawodowej:

• Obecnie realizuje staż na stanowisku grafika w Europejskim Centrum Kształcenia.

Pasja:

• Jego pasją jest skrobanie giętkich patyków, czyli tradycyjnych drewnianych łuków. To nie zabawki, to takie same łuki jakich używano setki, czy też tysiące lat wcześniej. Poprzez swą naturalność, są to przedmioty, które budzą zapomniany/ukryty pierwotny instynkt człowieka. O robieniu łuków może mówić godzinami, to zajęcie, które nigdy się nie znudzi. Łuki naturalne są niepowtarzalne i nie da się wykonać dwóch identycznych egzemplarzy. Dodając do tego kształtowanie oraz klejenie z wykorzystaniem dodatkowych materiałów, otwiera się wachlarz niezliczonych możliwości. Bardziej niż strzelać, lubi je wytwarzać. Z wykształcenia jest grafikiem. Dlatego dużą wagę przywiązuje do estetyki wykonanego przedmiotu (http://rzemioslo.bolik.pl/; https://www.facebook.com/BolikTomasz).

Dlaczego zasługujesz na tytuł Absolwenta z Pasją?

• Każdy kto w dzisiejszych czasach posiada jakąś pasję, zasługuje na nagrodę lub dożywotnią protekcję. Dlaczego akurat ja? Tradycyjne rzemiosło jest czymś co ciekawi i co wraca do łask. Chciałbym pokazać szerszej publice, że nadal można się realizować, nawet w takich niszowych dziedzinach. Poza tym jest to dosyć „egzotyczna” pasja, która z pewnością wielu zaciekawi. Doświadczenia i umiejętności nabyte podczas studiów mają niebagatelny wpływ na to co robię. Na studiach graficznych nauczyłem się precyzji i prawidłowej estetyki wykonywania prac. Wprowadziłem zdobnictwo łuków w oparciu o techniki grafiki warsztatowej. Nauczyłem się także wykonywać klimatyczne zdjęcia, które uwieczniają efekty moich prac. Jestem dowodem na to, że czasem studia mogą iść w parze z pasją.