"Towards peta-scale numerical weather prediction for Europe"

Pokaż w kalendarzu: 
0

Zapraszamy do udziału w konkursie na magistranta w projekcie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie Homing Plus pt. "Towards peta-scale numerical weather prediction for Europe".

Praca magistrantów przyczyni się do rozwoju modelu numerycznego prognozy pogody następnej generacji w ramach międzynarodowego konsorcjum COSMO we współpracy z najlepszymi specjalistami z Europy i USA.

Stypendysta nr 1 – Symulacje numeryczne wysokiej rozdzielczości przepływów atmosferycznych w warunkach wiatru halnego na obszarze Tatr z użyciem modelu EULAG (www.mmm.ucar.edu/eulag) – we współpracy z prof. Szymonem Malinowskim w Zakładzie Fizyki Atmosfery Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowanie pracy magisterskiej będzie polegać na testowaniu modelu numerycznego i wykonywaniu eksperymentów numerycznych dla warunków atmosferycznych odpowiadających ekstremalnym zjawiskom pogodowym na obszarze Tatr.

Stypendysta nr 2 – Interdyscyplinarne studium w dziedzinie metod numerycznych i modelowania atmosfery – poszukiwanie optymalnych prekonditionerów i metod iteracyjnych rozwiązywania równań eliptycznych dla najtrudniejszych wyzwań modelowania przepływów geofizycznych (prognozy pogody, klimatu, modelowanie warstwy konwekcyjnej Słońca) - we współpracy z dr hab. Leszkiem Marcinkowskim w Instytucie Matematyki Stosowanej i Mechaniki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowanie pracy magisterskiej będzie polegać na poszukiwaniu najlepszej metody rozwiązywania równania na ciśnienie atmosferyczne w następnej generacji numerycznych prognozy pogody.

Oczekiwania wobec kandydatów:

  • bardzo dobre wyniki w nauce na wydziale fizyki, matematyki, informatyki, inżynierii lub pokrewnym (preferowani obecni studenci ostatniego semestru studiów licencjackich/inżynierskich),
  • znajomość obsługi systemu Linux, umiejętność programowania (dowolny język),
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego,
  • gotowość do poważnego zaangażowania się w pracę naukową, wykraczającą poza standardowe oczekiwania stawiane podczas studiów drugiego stopnia.

Lista wymaganych dokumentów (w języku angielskim):

  • CV - zawierające m.in. szczegółowe informacje na temat kompetencji komputerowych, językowych, naukowych, doświadczeń organizacyjnych i pracy w grupie,
  • opis zainteresowań i poszukiwań naukowych i technicznych kandydata,
  • wykaz ocen uzyskanych na studiach

Data rozpoczęcia projektu: 1 listopad 2012 r.

Kwota stypendium: 1.000 zł/miesiąc (niezależnie od stypendium z innych źródeł)

Data zakończenia udziału w projekcie: 1 maja 2014 r. (18 miesięcy)

Zgłoszenia i dodatkowe informacje pod adresem:  homing@igf.fuw.edu.pl (cc do piotrows@ucar.edu) do 11 czerwca 2012 roku. Po tej dacie aplikacje będą przyjmowane aż do wyłonienia stypendystów.

Nie oddano jeszcze żadnego głosu
Projekt finansowany ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego