V Ogólnopolski Międzyuczelniany Konkurs Oratorski

Data wydarzenia:
15 Marzec, 2015 (Cały dzień) - 25 Marzec, 2015 (Cały dzień)

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaprasza studentów do udziału w V Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Oratorskim, który odbędzie się 25 marca 2015 r.

Regulamin konkursu:

1. W konkursie mogą brać udział studenci  polskich uczelni. Zgłoszenie udziału w konkursie należy przesłać do 15 marca 2015 r. na adres e-mail: konkurs.oratorski@gmail.com.
  2. W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko, uczelnię, kierunek i rok studiów, wybraną kategorię (w przypadku kategorii artystycznej należy podać także autora i tytuł wybranego utworu literackiego, w przypadku kategorii biblijnej określić, który fragment Pisma Świętego zostaje wybrany do interpretacji).
  3. Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: 1. artystycznej, 2. retorycznej, 3. interpretacji tekstu biblijnego, 4. wypowiedzi improwizowanej. Uczestnik bierze udział w jednej, wybranej przez siebie kategorii.
  4. W zależności od wybranej kategorii na konkursie należy: 1. przedstawić z pamięci przygotowaną mowę retoryczną na dowolny, wybrany przez siebie temat (kategoria retoryczna), 2. przedstawić z pamięci wybrany tekst literacki (kategoria artystyczna), 3. zapoznać się wcześniej (od 20 marca 2015 r.) z przygotowanymi przez organizatorów tematami i po wylosowaniu w trakcie konkursu określonego tematu i krótkim (1. min.) przygotowaniu przedstawić mowę improwizowaną na ten temat (kategoria wypowiedzi improwizowanej), 4. przedstawić z pamięci wybrany fragment Pisma Świętego (kategoria interpretacji tekstu biblijnego).
  5. Tekst prezentowany w kategorii artystycznej może należeć do dowolnego gatunku literackiego.
  6. Czas przedstawienia (we wszystkich kategoriach) wynosi maksymalnie do 5 minut.
  7. Oceniany będzie:
    - sposób interpretacji (czytelność intencji, konsekwencja w prowadzeniu tekstu),
    - sposób mówienia: wyrazistość, poprawność artykulacyjna, słyszalność, tempo, rytm wypowiedzi, stosowane pauzy, akcent, intonacja, dynamika wypowiedzi, przekaz emocji, stosowane gesty i mimika, opanowanie tremy,
    - w przypadku kategorii retorycznej i improwizowanej oceniana będzie także inwencja, kompozycja tekstu, argumentacja, słownictwo i sprawność w budowaniu zdań złożonych.
  8. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość nieprzyjęcia tekstów niezgodnych z ramami programowymi konkursu
  9. W razie zgłoszenia liczby kandydatów przekraczających uwarunkowania czasowe konkursu zaplanowano wstępne przesłuchania kwalifikujące do konkursu (na dzień 20 marca 2015).

Konkurs odbędzie się w dniu 25 marca 2015r. o godz. 11:00 w Kolegium Jana Pawła II (aula C-1031).
Więcej informacji na stronie i facebooku.