Wolontariat w PNWM w Poczdamie

Masz od 18 do 26 lat, chcesz zaangażować się w wolontariat za granicą i interesujesz się pracą w międzynarodowej organizacji? Do 27 kwietnia 2020 r. ubiegaj się o roczny wolontariat w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) rozpoczynający się we wrześniu.

CO? - wolontariat w Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży
APLIKACJA DO: 27 kwietnia 2020 r.

O WOLONTARIACIE
Wolontariusz zostanie włączony w bieżącą pracę referatu koordynacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Zadania wolontariusza to m.in. wspieranie pracowników PNWM w przygotowaniu i przeprowadzeniu różnych projektów polsko-niemieckich (projekty szkoleniowe, publikacje, imprezy publiczne, prace biurowe itd.). Student będzie mógł także – we współpracy z niemieckim wolontariuszem z warszawskiego biura PNWM – zaplanować i wspólnie zrealizować własny projekt!

Wolontariat obejmuje 40 godzin tygodniowo (5x8h) przez 12 miesięcy.

Dzięki wolontariatowi student będzie mógł wykorzystać oraz rozwinąć swoje umiejętności. Pobyt za granicą pozwoli mu zdobyć dodatkowe kompetencje m.in. językowe i międzykulturowe, a dzięki nim będzie mógł planować swój dalszy rozwój zawodowy i osobisty z innej perspektywy.

Biuro PNWM znajduje się w Poczdamie. Przy okazji student pozna to miasto z wyjątkowymi zabytkami oraz wielokulturowy, kolorowy Berlin, oddalony o zaledwie kilka stacji. Każdego dnia odbywają się tutaj koncerty i imprezy, a ogromna oferta dla studentów i młodych ludzi nie pozwala się nudzić.

Wolontariusz:

• zamieszka w wyposażonym mieszkaniu gościnnym PNWM niedaleko biura,
  • będzie mógł uczestniczyć w opłaconym przez PNWM kursie języka niemieckiego w Poczdamie lub Berlinie (organizator zwraca koszty dojazdów),
  • otrzyma kieszonkowe w wysokości 450 euro oraz dofinansowanie do biletu na komunikację miejską,
  • będzie miał zapewnione ubezpieczenie,
  • będzie również uczestniczyć w kilku seminariach dla wolontariuszy z różnych krajów, organizowanych przez stowarzyszenie „Initiative Christen für Europa (ICE) e.V.“ z Drezna. Pierwsze obowiązkowe seminarium wprowadzające (z kursem językowym) odbędzie się już w sierpniu.

Zespół, do którego dołączy student jest międzynarodowy. Pracownicy posługują się zarówno językiem polskim, jak i niemieckim. Student może liczyć na wsparcie zarówno ze strony swojego mentora, jak i innych współpracowników.

W kwestiach formalności i przygotowania do udziału w wolontariacie PNWM współpracuje z Fundacją "Borussia" z Olsztyna po stronie polskiej oraz stowarzyszeniem Initiative Christen für Europa (ICE) e.V. po stronie niemieckiej. Osoby zainteresowane mogą skontaktować się z nimi w celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących wolontariatu za granicą.

Rok wolontariacki w biurze PNWM rozpoczyna się 1 września 2020 roku i trwa 12 miesięcy. W sierpniu 2020 roku odbędą się przygotowania do wolontariatu w Polsce i za granicą.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dofinansowuje, inicjuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie projekty.

Wolontariat skierowany jest do osób w wieku od 18 do 26 lat (nie można ukończyć 26. roku życia podczas trwania wolontariatu), mieszkających w Polsce, które będą wspierały codzienną pracę instytucji. Ważne, żeby wolontariusz był osobą ciekawą świata i chciał pracować w zespole międzynarodowym. Oczekiwania to przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego.

Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie do 27 kwietnia 2020 roku na poniżej podany adres swoje CV oraz list motywacyjny (jedna strona A4), wpisując w tytule maila:
Wolontariat Poczdam 2020-2021_imię i nazwisko.

Magdalena Zatylna
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży