Wyłoniono laureatów konkursu REVITARE. Gratulujemy zwycięzcom!

Wyłoniono laureatów drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu REVITARE dla studentów i młodych pracowników nauki na prace naukowo-badawcze dotyczące rewitalizacji terenów zdegradowanych.

Zwrócenie miasta frontem do rzeki, to problematyka pracy dr Dominiki Muszyńskiej-Jeleszyńskiej, nagrodzonej w kategorii projektowo-planistycznej. Na przykładzie Bydgoszczy autorka pokazuje jak ważne jest nadanie impulsu procesowi rozwoju obszarów nadwodnych Polski.

Magdalena Vogt autorka najlepszej pracy w kategorii przyrodniczo-krajobrazowej dowodzi, że rośliny pnące stanowią idealne narzędzie do rewitalizacji zdegradowanych terenów w centrach miast. Czerpiąc inspiracje z zastosowań pnączy w Dreźnie i Krakowie na obiektach zabytkowych, można tanim kosztem stworzyć niezwykłe, scalone z architekturą kompozycje, ale także tymczasowo podwyższyć jakość miejsc zniszczonych.

Czy absolwent psychologii skorzysta z możliwości podjęcia pracy w charakterze społecznego planisty? to pytanie postawione przez mgr Izabelę Bal laureatkę nagrody w kategorii społecznej, która podkreśla, że współczesna rewitalizacja nie ogranicza się jedynie do odnowy obiektów w tkance miejskiej, ale również rodzi i powinna rozwiązywać konflikty społeczne.

Laureatki głównych nagród reprezentują Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Politechnikę Krakowska oraz Uniwersytet Wrocławski.

W Konkursie organizowanym przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach: projektowo-planistycznej, przyrodniczo-krajobrazowej, społecznej oraz techniczno-inżynierskiej.

Członkowie Jury ocenili 25 zgłoszonych prac konkursowych i podjęli decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień ufundowanych przez: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Agencję Rozwoju Lokalnego w Gliwicach, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna, Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. Tychy, Eko Park – Park Przemysłowo-Technologiczny Piekary Śląskie, AQUA S.A. Bielsko-Biała, Haldex S.A., Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A. Jastrzębie Zdrój, SARPI Dąbrowa Górnicza Sp. z o.o., Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach.

Przyznano 3 nagrody główne, 4 wyróżnienia i 2 nagrody dodatkowe.

Laureaci REVITARE 2013 w poszczególnych kategoriach:

NAGRODA GŁÓWNA

• dr Dominika Muszyńska-Jeleszyńska, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, za pracę „Tereny nadrzeczne w strukturze przestrzenno-funkcjonalnej Bydgoszczy. Problemy rozwoju i rewitalizacji” – kategoria projektowo-planistyczna
  • Magdalena Vogt, Politechnika Krakowska, Wydział Architektury, za pracę „Rewitalizacja przestrzeni zabytkowych i publicznych w centrach miast przy użyciu roślin pnących na przykładzie Drezna i Krakowa” – kategoria przyrodniczo-krajobrazowa
  • mgr Izabela Bal, Uniwersytet Wrocławski, „Partycypacja społecznych planistów w procesach odnowy obszarów zurbanizowanych„ – kategoria społeczna

WYRÓŻNIENIE

• Emilia Pingot, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, „Koncepcja rewitalizacji dawnych zakładów zbożowych w Brzegu” – kategoria projektowo-planistyczna
  • inż. Mateusz Staszczak, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, „Rewitalizacja terenów pogórniczych szansą dla rozwoju gospodarczego regionu olkuskiego„ – kategoria przyrodniczo-krajobrazowa
  • mgr Marta Kondracka, Uniwersytet Śląski Wydział Nauk o Ziemi, „Metody geofizyczne jako narzędzie wykrywania zanieczyszczeń gruntów spowodowane składowaniem odpadów pogórniczych rud Zn-Pb” – kategoria techniczno-inżynierska
  • mgr Monika Działoszyńska-Wawrzkiewicz, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, „Specjacja wybranych metali ciężkich w osadach dennych rzek zmienionych antropogenicznie” – kategoria techniczno-inżynierska

Więcej o konkursie REVITARE na stronie internetowej: www.revitare-conf.pl/revitare2013

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 2 października 2013 r. na VII Międzynarodowej Konferencji Innowacyjne Rozwiązania Rewitalizacji Terenów Zdegradowanych, 2-4 października 2013 r. w Ustroniu. Laureaci nagród głównych zaprezentują swoje prace w trakcie sesji tematycznych konferencji.
Szczegóły dotyczące konferencji: www.revitare-conf.pl